obedience chuze - Lucie Gabrielová

1) Správná pozice u nohy
Pes by měl chápat správnou pozici u nohy (paralelně, přední packy v polovině vašich chodidel) a měl by se do ní umět dostat. Jak na to?
Dejte si do levé ruky lákavý pamlsek. Pokud se pro něj pes dobývá zepředu, ignorujte ho, pokud udělá úkrok zadníma nohama a zkusí si ho vzít z ruky zezadu, pak mu ho dejte a pochvalte. Stačí vám když se přiřadí je trochu. Otočte se opět před psa a začněte znovu. Postupně odměňujte bližší posun k noze, až konečně paralelní pozici.
Kromě přiřazení z předsednutí pracujte i na přiřazení u úkroku doprava, malé úhly vlevo vbok a přiřazení k noze pod jakýmkoliv úhlem.

2) Pozornost
Naučte psa vytrvat v pozici u nohy a koukat nahoru. Délku pozornosti budujte postupně. Nebojte se přidávat i rušivé vlivy. Je důležité odměňovat vždy levou rukou ve stejné pozici s hlavou psa nahoře. Až pes vydrží minutu v plné pozornosti u nohy, zkuste u toho „chodit na místě“. Časem následují 1-2 kroky (v plné pozornosti) a odměna. Později střídejte krátké i delší úseky chůze.
Nezapomínejte že pojem „oční kontakt“ znamená pozornost a pohled směrem nahoru, NE pohled do očí. Pokud pes kouká do očí, pak dochází ke kontaktům (zavazí), předbíhání a neparalelní pozici.

3) Motivační chůze
Základem cviku chůze u nohy je radost, přesnost a pozornost. Je důležité nachodit motivačně kilometry se psem u nohy, aby si zafixoval tento pohyb a radost z něj. Choďte rychle, nebojte se na psa celou dobu motivačně mluvit a povzbuzovat ho, když jde dobře.
Odměňte ho za chůzi! Tzn. dejte mu hračku nebo pamlsek když jde, ne když sedí! Stačí dát pamlsek, počkat, až ho sní a až poté mu ukázat další a znovu vyjít. Spousta lidí má krásnou pozornost v klidu u nohy, ale chůze (pohyb) tvoří 95% cviku, tak nezapomínejte odměňovat i chůzi ;)

4) Obraty
Obraty na místě souvisí s pochopením pozice u nohy. Až zvládnete braty na místě, trénujte obraty za chůze. Za pochodu udělejte vlevo vbok a zastavte se. Pes se bude muset dorovnat, až to udělá, můžete pokračovat v chůzi. Postupně budou obraty stále plynulejší. Platí i pro vlevo čelem vzad za pochodu. U vpravo vbok i vpravo čelem vzad (v obedience povoleno, výrazně doporučuju, je to plynulejší) naopak po obratu zrychlete a po dalším kroku odměňte.

5) Práce se štěnětem
Štěně „vodím“ na pamlsku v levé ruce. Když štěně dostane odměnu, okamžitě pravou rukou doplním do levé další pamlsek, počkám, až štěně dojí předchozí, ukážu mu nový a znovu se rozejdu. Pokud štěně zvládá dobře chodit i delší úseky na pamlsku, pak se na pamlsku zkuste rozejít a pak na vteřinku ruku zvednout a ihned vrátit a odměnit. Jde o docela rychlý pohyb (návrat). Doba kdy je ruka nahoře se postupně prodlužuje. Pokud ztratíte pozornost štěněte, okamžitě ho opět natáhněte pamlskem, nechte chvíli hezky pracovat a odměňte.

6) Jak na chyby?
Odměňujte na správném místě (boční šev kalhot) a ve správnou chvíli. Rychlost reakce psovoda na činnost psa je to, co odlišuje průměrné závodníky od těch špičkových.
Předbíhání – naučte psa na povel zacouvávat vzad. Nebojte se v mezikroku (vaše pravá noha je vepředu) zastavit a zopakovat povel na zacouvání. Předbíhání si hlídejte a vždy okamžitě reagujte. Odměňujte u nohy (neodhazujte hračku vpřed).
Jde nakřivo – vždy odměňujte levou rukou. Pamlskem můžete i lehce vytočit hlavu vlevo a odměnit. Hračku můžete odhodit lehce vlevo dozadu (pes se za ní má točit doleva).
Jde daleko – vše je o odměňování na správném místě. Nepřizpůsobujte se psovi. To on se má učit a přizpůsobovat vašim požadavkům. Pokud vždy dostane pamlsek těsně u vaší nohy, pak u ní bude i těsně chodit, aby byl blíž/rychleji ke své budoucí odměně. Hlavně u malých plemen je důležité chodit v rovných liniích a po rovném terénu, aby se nebáli zašlápnutí. Důvěra se zpět získává velmi dlouho.
Ztrácí pozornost – pozornost je přímým obrazem vaší motivace. Chůze má být pro psa hlavně zábava a akční cvik. Buďte zajímavější, odměňujte častěji / kratší úseky. Reagujte, pokud se pes podívá jinam! Okamžitě pamlskem „natáhněte“ hlavu psa zpátky, ujděte ještě pár kroků a odměňte za správnou chůzi. Neodměňujte za návrat pozornosti, ale za práci v ní ;) Nikdy nechoďte vpřed, pokud se pes nedívá. Vždy nejdřív upoutejte jeho pozornost a až poté se rozejděte. A hlavně, pokud jde pes hezky, radujte se a užívejte si společnou práci ;)

(autor: Lucie Gabrielová, www.drakonit.com)