obedience dlouhodobé odložení - Lucie Gabrielová

Nepodceňujte toto cvičení, ztráta bodů umí být velmi bolestivá. Správné pochopení pozic psa a schopnost je udržet je důležitou součástí i dalších cviků (polohy za pochodu, pozice na dálku nebo klid před přivoláním).

1) Rychlé zalehnutí u nohy
Na začátku navádějte psa do pozice lehni rukou s pamlskem. Provádějte tento pohyb velmi rychle a s rukou až skoro k zemi. Hlídejte, aby měl pes v lehu položené oba lokty na zemi.
Vždy platí, že čím rychleji budete psa po zaujetí polohy odměňovat, tím rychleji ji bude provádět. Odměnit se dá pamlsky z ruky, hozením pamlsku mezi přední packy psa (ale pozor na čuchání) nebo po ulehnutí dát uvolňovací povel a odhodit hračku.
Pokud pes umí zalehávat rychle a přece občas zalehne pomalu, pak ho za to neodměňujte. Budete-li odměňovat za 50% výkon stejně jako za 100%, pak pes nemá důvod makat na 100%. Variantou je neodměnit, uvolnit ho z pozice lehni a pokusit se o rychlé ulehnutí znovu třeba s větší pomocí či motivací. Poté odměňte o to víc.

2) Rovné zalehnutí u nohy
Odměňujte psa mezi špičkami předních pacek a skoro u země (velmi důležité u malých plemen!). Pokud si váš pes lehá „zkroucený” doprava, pak jste odměňovali na špatném místě, příliš vpravo.
Hezkým trikem je, že v tréninku psovi dáte sedni, posunete se o délku vašeho chodidla rovně dopředu (ale záleží na velikosti psa i chodidla) a až poté velíte „lehni”. Pes si lehne rovně, napravo nemůže, tam jsou vaše nohy ;)

3) Rychlé usednutí u nohy z pozice lehni
Je dobré psa naučit „vyskakovat” pro pamlsek nahoru a krmit skoro v pozici „sedícího panáčka” s hlavou nahoru. Čím rychleji odměníte, tím rychleji bude pes vyskakovat do sedu.

4) Zpevnění pozice lehni/sedni
Jedním ze způsobů, jak otestovat a utvrdit psa v jistotě pozice je zkusit mu zatlačit zboku v oblasti lopatek či kyčlí. Zpočátku lehce, nikdy ho zcela nevytlačte z pozice. Pes jde proti tlaku, čímž se zároveň snaží zůstat v pozici, za což je tlak okamžitě ukončen a pes odměněn.
Takto cvičení psi „nevyvalují bok“. Tlak je jen krátký, pes by ho měl ustát a uspět. Stejné principy platí i pro zpevnění a testování pozice stůj u odložení na pochodu do stoje.

5) Dlouhodobé odložení: doba
Psa si posaďte / položte před sebe, klidně ukažte pamlsek a odměňte. Pak totéž, ale chvíli počkejte, než přijde odměna. Tuto dobu prodlužujte. Pes by se na vás měl soustředěně dívat. Pokud se rozhlíží, příliš jste to uspěchali.
Takto se dá postupně vybudovat dlouhodobé odložení a nemusíte se od psa ani vzdálit. Výhodou je, že pokud pes změní polohu, můžete ho okamžitě opravit. U malého psa můžete zpočátku klečet před ním. Nebude mít tolik tendenci skákat a měnit pozici, aby vám byl blíž.

6) Dlouhodobé odložení: vzdálenost
Ve chvíli, kdy pes umí chvíli vydržet v pozici, můžete zkusit udělat krok od něj, hned se vrátit zpět a odměnit. S větší jistotou vzdálenost prodlužujte.
Zpočátku se vzdalujte couváním (pes bude pod kontrolou), odcházejte pomalu a nespojujte toto cvičení s prodlužováním doby odložení. Stačí se od psa vzdálit, vteřinku počkat, vrátit se a odměnit. Ve výsledku se oba tréninky propojí.

7) Jak opravit chyby?
Univerzální a nejdůležitější radou je: Ihned! Psi nemají možnost přečíst si zkušební řád, to je váš úkol. Pes předvádí v tréninku / na závodech pouze to, co jste ho naučili vy. Pokud mu dovolíte dělat chyby v tréninku, pak je předvede i na závodech.
Rychlost reakce na chybu a 100% důslednost jsou hlavní znaky, které odlišují špičkové trenéry a závodníky od těch průměrných. Rychlou reakcí na chybu v žádném případě nemyslím fyzické či jiné tresty. Opravovat se dá pouhým navedením zpět do pozice, třeba na pamlsek, který pes ale poté nesmí dostat!
Příklad: Trénujete odložení vsedě. Pes si zkusí lehnout. Co s tím? Ideálně ještě ve fázi, kdy si lehá ho natáhněte pamlskem zpět do sedu, pamlsek mu nedejte. Chvíli počkejte, aby měl pes šanci si ho „odpracovat“ setrváním v pozici sedni a až pak ho odměňte.

(autor: Lucie Gabrielová, www.drakonit.com)