obedience vysílání do boxu - Lucie Gabrielová

Pro správně předvedený cvik vysílání musí pes v OB3 umět běžet rychle ke kuželu (10m), pak doprava nebo doleva do boxu (25m), kde má na povel psovoda zastavit a ulehnout nebo na povel psovoda rovnou ulehnout. Musí zvládnou klidně ležet zatímco psovod prochází okolo a pak až na přivolání rychle přiběhnout za pochodu k noze psovoda. Jak na to si povíme v tomto článku.

1) Vysílání ke kuželu: oběhnutí
Naučte psa obíhat nějaký sloup / tyčku / strom. Můžete si pomoct naváděním pamlskem nebo hračkou, ale je potřeba velmi rychle přestat ukazovat rukou a vybudovat vzdálenost na cca 10 metrů. Po oběhnutí vždy následuje odměna u vás (hra, pamlsky). Pokud to pes zvládá, dejte kužel na stoličku / batoh / pařez a chtějte po psovi oběhnutí. Později bude kužel stát samostatně na zemi. Pes se naučí vyhledávat si kužely a běhat k nim rychle.

2) Vysílání ke kuželu: další možnosti
Naučte psa, že za kuželem má vždy hračku /misku s pamlskem/target (viz dále) a jako hru ho pro tyto odměny za kuželem posílejte. Velmi účinný je v tomto případě i shaping, kdy se pes učí stát za kuželem rovně proti vám a na tuto pozici se učí i běhat. Nezapomínejte si hlídat i rychlost, která k tomu patří ;)

3) Vysílání do boxu: na target
Naučte psa šlapat packou na target – destičku (např. kontrastní dlaždička). Dobře se to učí přes cvik “pac”, kdy máte target na své ruce, pak na svém nártu a chcete “pac”. Pak je někde poblíž na zemi, ale pes už tam musí i vybíhat (od vás). Tato hra psy baví, je to jako automat, kdykoliv na něj šlápnou, z vás vypadne odměna. Target poté umístěte do boxu (doprostřed trochu víc vzadu) a naučte na něj psa běhat. Je potřeba odměňovat psa co nejdřív po šlápnutí na target, aby měl důvod běhat rychle. Můžete házet míčky nebo využít pomocníka s pamlsky. Výhodou je, že se target snáze odstraňuje a psi jej hledají méně než hračku nebo pamlsky. Je dobré psa naučit na targetu po šlápnutí i stát, pomůže vám to při zastavení v boxu (u kuželu).

4) Vysílání do boxu: další možnosti
V boxu můžete mít misku s pamlskem nebo hračku. Někteří dokonce riskantně dávají hračku nebo pamlsky na zadní čáru boxu. Psy to natáhne víc dozadu, jen je pak nutná okamžitá reakce psa na povel “stůj”.

5) Zastavení na povel
U kuželu i v boxu by měl pes zastavovat až na váš povel a to okamžitě. Skvěle v tréninku funguje házet psovi hračku na opačnou stranu než běží, aby se naučil v běhu okamžitě otočit. Uvedu to na příkladu: pes vbíhá za kužel zleva doprava a v tu chvíli vy voláte “stůj” a hážete hračku doleva, za jeho záda, takže on musí brzdit a otočit se za ní. Po pár pokusech stačí zavolat stůj, pes se v běhu na místě otáčí a vy mu hodíte hračku přímo do tlamy. Nebo se otočí a čeká, kdy vy už hodíte hračku. Zůstávání v pozici stůj je potřeba trénovat samostatně.

6) Zalehnutí v boxu
Povel lehni musí pes skvěle zvládat ve vaší blízkosti, bez vaší pomoci tělem. Na vzdálenost trénujte mimo běžný trénink na procházkách. Pokud se pes zastaví dál od vás, zavolejte na něj “stůj” a potom “lehni”. Když zalehne, hoďte mu hračku nebo ho doběhněte odměnit pamlskem.

7) Přivolání z boxu za pochodu k noze
Trénujte samostatně mimo box. Pes by už měl umět chodit u nohy a znát přesnou pozici u ní. Odložte psa do lehu, choďte k němu i od něj a odměňujte za to, že setrvává v pozici lehni. Občas při odcházení od něj ho přivolejte k noze. Jakmile vás doběhne a přiřadí se, odměňte ho. Můžete ho i poslat oběhnout tyčku / strom a když obíhá, otočit se k němu zády, odcházet a volat ho k noze ;)

8) Jak opravit chyby?
Běhá pomalu do boxu – je potřeba pracovat na motivaci, ihned po vběhnutí psa odměnit. Dobré je cvičit s pomocníkem, který psovi hodí okamžitě po vběhnutí hračku nebo přiskočí a odměňuje pamlsky do chvíle, než doběhnete vy a pokračujete v odměňování sami. Skvěle funguje i využití tohoto cviku jako odměny pro psa.
Příklad: V průběhu chůze u nohy za odměnu ukážete a vyšlete psa do boxu, kde na něj čeká hračka/odměna. Samotný cvik se pro psa brzy stane odměnou.
Nechce zastavit/ulehnout – skvěle na zastavení funguje výše popsaná otočka zpět na hračku či házení hračky „do tlamy“. Pokud máte problémy s ulehnutím, řešte je mimo box. Při problému vyhledávání hračky / pamlsků v boxu je lepší přejít na target ;)
Zastavuje před boxem – dávejte hračku/misku s pamlsky do zadní části boxu. Pokud házíte hračky, pak až za čtverec. Pamlsky/hračka se dají dávat i na zadní čáru (skvěle funguje na malé psy), ale je potřeba zapracovat na zastavení/zalehnutí.

(autor: Lucie Gabrielová, www.drakonit.com)