obedience zaklady - Lucie Gabrielová

Základní pravidla
1) Cvičte pro radost, psí i svou.
2) Dopředu si rozmyslete, co budete cvičit, aby byla celá lekce plynulá.
3) Nespěchejte s náročností, spíš se tak víc pokazí než urychlí.
4) Přizpůsobte délku tréninku možnostem psa.
5) Nezapomínejte, že pes ani vy nejste stroj. Nemáte-li dobrou náladu, radši necvičte.
6) Psi milují rituály. Mě nejvíc pomohlo před každým cvičením, když si odepínám psa a mám vše nachystáno říct: " Jdeme si hrát?" Obzvlášť v začátcích, kdy jsem měla zažité špatné návyky z klasického výcviku mi to velmi pomáhalo nespadnout do starých kolejí, ale cvičit tak, aby pes ani nezjistil, že cvičí, ale myslel si, že si hraje ;) Je taky možné říkat tzv. specifickou větu před každým konkrétním cvikem, takže pes na závodech mezi cviky zjistí, co bude následovat. Například odchod od ležícího psa může znamenat, že následuje přivolání, dlouhodobé odložení v leže nebo pozice na dálku a pak aby se v tom pes vyznal.
7) Chovejte se jako blázni, pokud to Vašemu psovi udělá radost.
8) Sledujte reakce psa. Nenuťte mu odměnu, kterou nechce. Hodně psů u cvičení rozčiluje, když je po odměně (hračka, pamlsek) pohladíte - oblíznou se, odkloní hlavu. Jakkoliv můžou být v běžném životě velmi mazliví, při cvičení je toto vaše chování ruší a zdržuje od další práce. Existují ale i psi, které toto potěší, proto je důležité vždy číst svého psa, respektovat a přizpůsobit se jeho potřebám a reakcím.
9) Pokud pes něco dělá jinak nebo špatně, je to Vaše chyba, asi jste ho to nenaučili nebo mu to vysvětlili špatně ;)
10) Trénujte i bez psa, například obraty při chůzi u nohy, odložení za pochodu, kdy půjdete proti zrcadlu, nahlas budete říkat povely a budete sledovat své tělo a reakce.
11) Nejdřív psa něco naučte a až pak přidejte povel, tak nic nepokazíte. Např. mlskem naučím tělo psa :) změnu polohy ze stoje do lehu a když už vím jistě, že to s mou pomocí zvládne, vždy, když pes provede cvik správně, přidám povel, když se něco nepovede, prostě povel nevyslovím a nic se neděje ;) Moji psi skoro do roku neznají povel „k noze“, ale umí u ní chodit. Stačí mi mlčky rovně stát a čekat, až se sami přiřadí a pak se rozejít.
12) Není-li to nutné, nepoužívejte pomocné pohyby tělem, budete je muset zbytečně odstraňovat. Například zbytečné plácání do stehna při povelu k noze.
13) Každá metodika tréninku nesedí na každého psa, proto existuje tolik cest, nebojte se je kombinovat a hledat svá vlastní řešení.
14) Nové věci a mladého psa trénujte v klidném prostředí (např. doma v pokoji) a až časem přidávejte rušivé vlivy (klidný cvičák -> vedlejší ulice -> hlavní ulice -> nádraží ;)

Základní informace
Každý cvik se dá rozčlenit do několika úseků, které se zpočátku trénují samostatně. Poté co je pes pochopí a zažije si je, začneme je spojovat dohromady. Tohle je velmi důležité. Budete-li mít na začínajícího psa příliš velké nároky, nejenže to nepochopí, ale nejspíš bude i trochu zmatený, co všechno po něm chceme. Jako příklad nám poslouží třeba cvik přivolání, který se dá rozdělit na část rychlostní (běh k psovodovi), na těsné předsednutí a na rovné předsednutí.Velmi důležitá je návaznost cvičení. Na špatných základech se nic stabilního nepostaví, ale i pes se špatnými základy se dá přeučit, pokud se vrátíte na začátek a budete pomalu a důsledně postupovat kupředu.
Je velmi důležité naučit pejsky cvičit na pamlsky i za hračku a věřte, že i nežravec se dá naučit, aby považoval mlsky v průběhu cvičení za odměnu, podobně je to s hračkami. S pomocí mlsku se pejsek uči pracovat přesně a soustředěně, hračky bývají lepší na rychlost a motivaci, ale toto už samozřejmě závisí na konkrétní povaze psa.

Klikr trénink - velmi jednoduchý způsob, jak usnadnit komunikaci mezi člověkem a zvířetem. Klikr je malá krabička s plíškem či tlačítkem (lepší), která po zmáčknutí vydává zvuk – „klik“. Velkou výhodou „kliku“ je to, že se jedná o velmi krátký zvuk, který je navíc vždy stejný, tedy vždy rozpoznatelný pro psa mezi tím tisícem slov, co běžně používáme pro chválení a neznám jiný způsob, jak přesněji vystihnout moment, za který chci pochválit psa. Nejdřív je potřeba vytvořit spojitost mezi „klikem“ a odměnou. Ze začátku pouze kliknu a dám malý mlsek. Nic nevyžaduju. Toto opakuju několikrát pár dní. Poté co pes po zvuku klikru radostně očekává odměnu, můžu klikr začít používat ve výcviku, protože pes si spojil zvuk klikru s příjemným pocitem (mlskem). Důležité je, že odměna (mlsek) musí přijít v co nejkratším čase po zvuku klikru a po kliku vždy následuje odměna!!! Toto je posvátné pravidlo. Pes tomu musí věřit!

Motivace – je pro cvičení obedience velmi důležitá. Než psu nutit pamlsky, které nechce, to raději najděte nějaké, které bude chtít. Podobně je to i s hračkou. Žravost i chuť hrát si se postupným procvičováním zvyšuje. Nezapomínejte ale na to, že je potřeba skončit vždy dřív, než daný cvik přestane psa bavit, aby končil s pozitivním zážitkem a příště se zase těšil.

Přetahování - další forma odměny kromě pamlsků. Většina psů se musí naučit hrát si na přetahování, po krátkém čase je to ale velmi baví a chuť na přetahování cvičením roste. Pro většinu psů je větší motivací a odměnou, než pamlsky. Žrádlo používám, když učím novou věc, potřebuju, aby to pes pochopil nebo cvičím přesnost. Hračkou odměňuju, když chci zvýšit drive a motivaci, používám ji ale převážně u již naučených a pochopených triků. Přetahováním se zároveň buduje a posiluje vazba psa na člověka, protože k této hře potřebuje vás a zjišťuje, že odměna přichází od vás. Je výrazně výhodnější odměnit hračkou v podobě přetahování s vámi, než odhozením míčku pryč od vás. Není taky špatné naučit psa, že hru začínáte a ukončujete vy. Když řeknete „dost“/ „pusť“, hra končí a dokud neřeknete "drž", o hračku by se zajímat neměli. Ze začátku jsou psi zmatení, proč jim ji zakazujete, ale po chvíli pochopí a kupodivu to zvýší i jejich zájem o hračku. V podstatě pro ně pak „pusť“ znamená pustit hračku a číhat, dokud nedostanou povel „drž“, aby se mohli zase přetahovat., zároveň to ale posílí i vaši kotrolu nad nimi a jejich schopnost sebeovládání.

Následování ruky s mlskem - existují dvě formy práce s klikrem: shaping a luring. V případě shapingu pes sám vymýšlí a nabízí triky, je to v podstatě hra „Přihořívá, přihořívá, hoří“, kdy postupně klikáte a odměňujete věci, které vedou k výsledné podobě triku (např. chcete dostat psa všema 4 packama na knihu, pak posloupnost může být například: pes se koukne na knihu, udělá krok směrem k ní, dotkne se jí čumákem, šlápne na ní 1 packou, stoupne na ní předníma, stoupne na ní všema čtyřma). Tato cesta je delší, ale zato si takovéto triky psi lépe pamatují. V případě luringu pes následuje ruku s mlskem, kterou je veden. Touto cestou se dají naučit základy chůze u nohy, polohy, pozice u nohy apod., aniž byste jakkoliv tlačili na psa nebo se ho dotýkali. Věřím na pohybovou paměť psa, kdy například, pokud nachodíte dostatek km :) se psem v pozici u nohy, kdy bude mít "mlskem zvednutou hlavu", tak pak ho ani nenapadne jít po povelu „k noze“ u nohy a nemít zvednutou hlavu.

Pozornost - velmi důležité je pracovat na pozornosti, budovat ji a prodlužovat. Z počátku je každé cvičení velmi krátké (např. minutu), časem se může pozvolna prodlužovat. Většina začátečníků udrží pozornost maximálně pár sekund, se zkušeným psem můžete cvičit bez problémů i půl hodiny, aniž byste ho přetížili. Pes Vám naznačí sám, že už toho má dost, byť ideální by bylo skončit dřív, než k tomu dojde. Jednou z her procvičující pozornost je například hra: koukej se na mě, kdy když se na Vás pes podívá, kliknete + odměníte, toto procvičujte. Časem budete chtít, aby se díval déle. Postupujte pomalu, nechtějte příliš mnoho. Lze to nacvičovat v pozici před Vámi nebo u nohy, vše v sedě, stoje nebo leže. Ze začátku neřeště pozici psa, ale pouze pozornost. Také na úvod stačí, když bude pes sledovat hračku nebo mlsek a u toho budete postupně prodlužovat čas. pokud se na Vás (hračku, mlsek) pes nedívá, nevolejte ho jménem, jen počkejte až to zkusí sám, pak hned klik+odměna a hned co koukne znovu, tak další klik + odměna. On si tímto má sám vyžadovat vaši odměnu, ne vy ho upozorňovat, aby se díval.

(autor: Lucie Gabrielová, www.drakonit.com)